You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

A gyógytorna a mozgásképesség, az aktív működés helyreállítása speciális gyakorlatok segítségével, s amennyiben ez nem lehetséges, a megváltozott állapothoz való adaptáció. A gyógytorna aktív és passzív eljárásokra osztható. A gyógytorna aktív részei, a vezetett aktív mozgás, és a diktálással irányított mozgás. A vezetett aktív mozgásnál az izomerősítés a tehermentesített munkától az ellenállásos munkáig végezhető. (fokozatok szerint tehermentesített helyzetben, gravitációval szemben, ellenállással szemben).
A diktálással irányított mozgást a beteg önállóan végzi. Célja az izomerősítés, lazítás, mozgáskoordináció. A gyógytorna passzív részei: fektetés ( amennyiben a beteg mozgásképtelen, az ízületeket fektetéssel funkcionális középhelyzetbe hozzuk.) ; vezetett passzív mozgás közben a beteg a mozgatott testrészt ellazítja és az irányítást a kezelő végzi.
A mozgatás célja az ízületek mozgáspályájának megtartása, a kontraktúrák kialakulásának megelőzése,ill. a kialakult kontraktúrák oldása, valamint ingert adni az aktív mozgások megindítására. A mozgatás az ízületek normális mozgáspályáját követi. Lényeges, hogy a mozgatás mindig csak a fájdalom határáig történjék!

Gyógyászatunkon lehetőség van csoportos tornaként gerinc-, váll-, csípő-, térdtorna elsajátítására, ill. amennyiben a páciens állapota igényli, egyéni gyógytorna végzésére.